Voľné pracovné miesta

Výchovné poradenstvo a inkluzívny tím

Špeciálny pedagóg

Školský špeciálny pedagóg

Školský špeciálny pedagóg: Mgr. Alena Kažimírová

Konzultačné hodiny:

Pondelok:     10:00 – 14:00 hod.

Štvrtok:         9:00 – 12:30 hod.

(prípadne podľa potreby po telefonickom - tel. 0907 379 564, alebo osobnom dohovore)

Miesto:     ZŠ Bajkalská 29, 1 poschodie č. dverí 73

e-mail:      kazimirova@zsbajkalska.sk

Hlavnou náplňou práce školského špeciálneho pedagóga na našej škole je:

Práca so žiakmi

• Práca so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Ide o individuálnu prácu so žiakmi, ktorým boli diagnostikované vývinové poruchy učenia (VPU): (dyslexia, dysgrafia, dysortografia, dyskalkúlia, dyspraxia), poruchy koncentrácie pozornosti a hyperaktivita.
  • Poskytovanie servisu žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacím potrebami. Školský špeciálny pedagóg pracuje so žiakmi individuálne a jeho špeciálno-pedagogická reedukácia je zameraná na zmiernenie negatívneho vplyvu poruchy alebo postihnutia na vzdelávacie výsledky. Reedukačné hodiny u každého žiaka sú prispôsobené výsledkom psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnostiky. To znamená, že sú zamerané na tie oblasti, v ktorých majú títo žiaci deficity: techniku čítania, porozumenie čítanému textu, postrehovanie, rozvoj sluchového a zrakového vnímania, pravoľavej a priestorovej orientácie, rozvoj slovnej zásoby a jazykového citu, rozvoj jemnej motoriky a grafomotoriky, rozvoj predčíselných a číselných predstáv, základných matematických operácií a pod.
  • Pripravuje a zhromažďuje materiály pre prácu so žiakmi, ktoré následne využije na predmete Rozvoj špecifických funkcií (pracovné listy, špeciálne cvičenia, aktivity, špeciálne pomôcky...)
  • Školský špeciálny pedagóg tiež pracuje s deťmi na základe aktuálnej potreby - písanie testov a diktátov, rozhovor, riešenie problémov a pod.
  • Dôležitú úlohu tvoria aj rozhovory so žiakmi, ktoré majú posilniť vzťah medzi školským špeciálny pedagógom a žiakom na základe dôvery, pričom stimuluje aktivitu a snahu dieťaťa a súčasne ho motivuje do ďalšej práce.
  • Súčasťou náplne je aj práca so žiakmi prvého ročníka, ktorí majú z rôznych dôvodov problémy v učení.
  • Depistáž detí s problémami v učení a orientačné špeciálnopedagogické vyšetrenia detí s poruchami učenia po návrhu triedneho učiteľa, vyučujúcich alebo rodičov.
  • Zakladanie, vedenie, triedenie a aktualizácia dokumentácie k jednotlivým žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Spolupráca s vyučujúcimi

• Metodické usmernenia učiteľov, ktorí vyučujú žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
  • Spolupráca pri tvorbe individuálnych výchovno-vzdelávacích programov a individuálnych vzdelávacích plánov pre každého individuálne začleneného žiaka.
  • Priebežné konzultácie s vyučujúcimi, hľadanie vhodného spôsobu práce so žiakom, rozbor jeho práce a aktivity v učebnom procese.
  • Počas školského roka informuje vyučujúcich o deťoch so ŠVVP,  poskytuje im všeobecné pokyny na prácu s deťmi s nimi i pokyny viažuce sa k jednotlivým deťom.
  • Školský špeciálny pedagóg pomáha učiteľovi riešiť  problémy žiakov so ŠVVP, ktoré sa objavili vo výchovno-vzdelávacom procese a narušili priebeh vyučovacej hodiny.

Spolupráca s rodičmi

• Individuálne konzultácie rodičom žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Termín na konzultáciu si rodičia môžu dohodnúť so školským špeciálnym pedagógom podľa konzultačných hodín alebo podľa potreby po dohode. Iniciovať ho môžu obe strany. Témou stretnutia rodiča so školským špeciálnym pedagógom býva informovanie rodiča o aktuálnych problémoch a pokrokoch, výmena skúseností rodiča a učiteľa a hľadanie spoločného postupu pri edukačnom pôsobení na dieťa a pri prekonávaní jeho špecifických problémov.
  • Dôležitou súčasťou spolupráce s rodičom je aj kompletizácia povinnej dokumentácie žiaka, spolupráca rodiny a školy pri plnení školských povinností a dôslednosť pri vypracovávaní úloh a pracovných listov zadaných špeciálnych pedagógom ako súčasť reedukácie a práce s problémovou oblasťou.

Spolupráca s odbornými zamestnancami a so špecializovanými zariadeniami

• Školský špeciálny pedagóg podľa potreby spolupracuje so školským psychológom, výchovným poradcom, asistentom učiteľa a odbornými poradenskými zariadeniami, v ktorých sú žiaci so ŠVVP klientmi.

Čo môžem pre Vás ako školský špeciálny pedagóg urobiť?

• Prekonzultovať problémy Vášho dieťaťa.
  • Zrealizovať orientačnú špeciálno-pedagogickú diagnostiku a v prípade potreby sprostredkovať odborné vyšetrenie v poradenskom zariadení.
  • Navrhnúť nápravné opatrenia a konkrétne odporúčania.
  • Poskytnúť systematickú starostlivosť o žiaka v škole.
  • Je tu tiež pre rodičov, pedagógov a pre tých, ktorí potrebujú pomoc, radu, či usmernenie pri riešení svojho problému.

Bajkalská 29
    080 01 Prešov