Voľné pracovné miesta

História školy

Zo spomienok bývalých riaditeľov školy

V roku 1978 sa dokončila hrubá stavba Základnej deväťročnej školy v Prešove na Bajkalskej ulici č. 29. Novozriadená Strojnícka fakulta so sídlom v Prešove nemala priestory, preto budova školy bola prepožičaná už spomínanej fakulte. V roku 1980 sa rozhodlo medzi bývalým ONV a Dekanátom SF v Prešove o výmene budov medzi ZDŠ na Štúrovej  a na Bajkalskej ulici. Bolo potrebné prerozdeliť žiakov zo ZDŠ na Štúrovej, Gottwaldovej a Kúpeľnej ulici a svojpomocne presťahovať všetok inventár do novej budovy.

V tomto roku bývalí učitelia zo ZDŠ na Štúrovej a budúci na Bajkalskej nemali „prázdniny“ – dovolenku Spolu s rodinnými príslušníkmi, ochotnými rodičmi a vojakmi museli stihnúť presťahovanie a prípravu novej budovy do 1. septembra.

Riaditeľ školy PaedDr. Milan Džoganík, jeho zástupkyňa Mgr. Ľudmila Mačeková, učitelia, vychovávatelia postupne premenili opustenú budovu na školu.  Všetko bolo uložené na svoje miesto. Na pedagogických poradách sa prideľovali nové a nové úlohy.  Do školy boli pridelení žiaci  z okolitých ulíc a susedných škôl.

1. septembra 1980 vyhrávala z ampliónu hudba. Mnohí žiaci i rodičia v očakávaní prichádzali na školský dvor kde prebiehalo slávnostné otvorenie školského roka. V tomto šk. roku sa otvorilo 13 tried a 5 oddelení školskej družiny. Po oficiálnom otvorení učitelia odviedli žiakov do tried.     Pri odchode žiakov zo školy bolo počuť ich šepkanie že učitelia sú celkom fajn, triedy pekné, chodba ako ihrisko, okná ako výklady. Len ten školník  (J Vaško) sa stále mračí. Popoludní prebiehala výchovná činnosť v školskej družine pod vedením pani vychovávateľky Murčinkovej.

Škola sa musela popasovať aj s problémami pri zriaďovaním školskej jedálne a kuchyne. Po troch mesiacoch sa to pani vedúcej Boľanovskej konečne podarilo a kuchyňou sa šírila vôňa jedál. Budova sa niekoľkokrát kolaudovala a terén okolo bol samá jama. Zo zeme trčali panely a množstvo stavebného materiálu. Pracovité ruky zmenili areál školy na ihrisko a školský pozemok. Zasadili sa kvety, stromy, ktoré sú dodnes pamätníkmi školy.

Medzitým si vyučujúci kvalitnou prácou, múdrosťou i príkladom získali lásku a sympatie žiakov, úctu rodičov a uznanie verejnosti. Záujem o školu stúpal a neskôr sa škola rozrástla až na 28 tried. V súčasnosti je počet tried ovplyvnený demografickou krivkou. Škola má 18 tried a 5 oddelení ŠKD.

Ďakujeme všetkým tým, ktorí sa pričinili o rozvoj a dobré meno tejto školy.

Zapísala: PhDr. Slávka Dudinská, riaditeľka školy

Riaditelia školy: